Z historii Filipowa
Strefa wiedzy
Linki
Logowania
Naszą witrynę przegląda teraz 75 gości 
Licznik odwiedzin
2812778
DzisiajDzisiaj771
WczorajWczoraj2063
W tym tygodniuW tym tygodniu12211
W tym miesicuW tym miesicu30434
WszystkichWszystkich2812778
54.144.82.216

Cyrk "Szok" w naszej szkole

09 maja 2018 r. do naszej szkoły przyjechał ukraiński cyrk „Szok”. Uczniowie z młodszych klas obejrzeli ciekawy program artystyczny. Występ rozpoczął się od trudnego pokazu akrobatycznego. Później wesoły klaun bawił dzieci swoimi sztuczkami. Wybrani przez artystę uczniowie nie tylko mieli okazję podziwiać triki cyrkowe, ale także brać czynny udział w realizacji wielu z nich. Pełni zapału, z różnym skutkiem, próbowali dotrzymać kroku zawodowcom, co często wzbudzało ogólną radość. Były również pokazy żonglerki, iluzji, ekwilibrystyki, jazdy na miniaturkowym rowerku. Wystąpił miś polarny i Supermen.

            

 

Święto Konstytucji 3 Maja 2018

 

Trzymaj Formę - Dzień Zdrowej Żywności

 

Wiosenne Zawody Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych - Dowspuda 2018

Biegi przełajowe organizowane przez Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych należą do największych cyklicznych imprez masowych dzieci i młodzieży w Polsce. Od lat gospodarzem powiatowych zawodów organizowanych przez Suwalskie Zrzeszenie LZS jest Zespół Szkół im. gen.Ludwika Michała Paca w Dowspudzie. Dziewczęta i chłopcy rywalizują w 10 kategoriach wiekowych na dystansach od 750 m do 2400 m, biegnąc przez dawny park Ludwika Paca wokół pozostałości po Jego pałacu.

W tegorocznej wiosennej edycji zawodów wystartowało 841 zawodniczek i zawodników z 31 szkół z terenu powiatu suwalskiego, sejneńskiego oraz z miasta Suwałki a także 17 uczestników z 4 ośrodków dla osób niepełnosprawnych. Imprezie patronowało Starostwo Powiatowe w Suwałkach.

Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się walecznie, zajmując w klasyfikacji ogólnej wśród szkół podstawowych i gimnazjów (roczniki 2004-2002) trzecie miejsce.

W biegu dziewcząt w rocznikach 2008 i młodsze pierwsze miejsce zajęła Alicja Kibitlewska. Ala w biegu na 750m prowadziła od początku do końca, a na metę przybiegła z dużą przewagą. Biegi najmłodszych roczników są bardzo licznie obsadzone. Nasza zawodniczka na tym dystansie biegła już po raz trzeci. W pierwszym swym biegu zmieściła się w dziesiątce, jako ośmiolatka była druga, jako dziewięciolatka nie miała już sobie równych.

Bardzo dobrze zaprezentowały się też nasze gimnazjalistki. Ewelina Bielecka w biegu dziewcząt rocznik 2003 na dystansie 1350m zajęła trzecie miejsce. Anita Gliniecka w biegu rocznika 2002 wywalczyła także trzecie miejsce. W starszych rocznikach zawodnicy i zawodniczki wielokrotnie już ze sobą rywalizowali. Ewelina i Anita w poprzednich latach wielokrotnie zajmowały miejsca na podium.

Sportowym zmaganiom towarzyszyła bardzo ładna pogoda i dobra organizacja. Po biegu uczniowie pośilili się gorącą grochówką i herbatą. W powietrzu unosił się zapach kwitnących sadów i wiosenny śpiew ptaków.

 

"Ochocki kontra Faraon", O przyjaźni Bolesława Prusa (1847-1912) i Juliana Ochorowicza (1850-1917)”

6 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Filipowie, z inicjatywy Biblioteki Publicznej w Suwałkach, odbyło się spotkanie z panem Igorem Strojeckim- pasjonatem genealogii i publicystą, autorem książki „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX w. Azji Środkowej”. Podczas dzisiejszego spotkania usłyszeliśmy ciekawą opowieść o przyjaźni dwóch niezwykłych mężczyzn- pisarza Bolesława Prusa (Aleksandra Głowackiego) i charyzmatycznego wynalazcy – Juliana Ochorowicza, którego postać – jako Juliana Ochockiego odnajdujemy w „Lalce”. To właśnie wykłady na temat starożytnego Egiptu, wygłaszane przez Juliana Ochorowicza zainspirowały Bolesława Prusa do stworzenia „Faraona”.

Pan Igor Strojecki zaprezentował mało znane fakty z biografii sławnego pisarza oraz zapoznał słuchaczy z nieznaną korespondencją obu przyjaciół. Słuchacze – uczniowie klas VII- dość żywiołowo zareagowali na opowieść o sposobach zdobywania wiedzy i umiejętności przez Aleksandra Głowackiego. Dziś bardzo trudno wyobrazić sobie wykłady dla setek osób w salach bez mikrofonów, czy jazdę na welocypedzie a nawet opanowanie trudnej sztuki kaligrafii. Wynalazca i badacz- Julian Ochorowicz jest współcześnie postacią prawie nie znaną. Pan Igor Strojecki opowiedział o wynalezieniu przez Ochorowicza głośników , mikrofonu a także- równolegle z wynalazkiem Grahama Bella - telefonu, który był tańszy w eksploatacji i nawet częściej instalowany, niż telefon szkockiego naukowca.

Julian Ochorowicz leczył choroby psychiczne hipnozą, był twórcą mediumizmu, za pomocą hipnozy sprawił lewitację Euzebii Palladino – włoskiej medium.
Opowieść Igora Strojeckiego wprowadziła nas w świat literatury i nauki. Za pomocą autentycznych źródeł historycznych- listów, zdjęć i obrazów przybliżyła ciekawy fragment polskiej historii.


Bardzo dziękujemy prelegentowi- panu Strojeckiemu za wizytę oraz pracownikom Biblioteki Publicznej za zorganizowanie spotkania.

 
Doradztwo zawodowe

 

Rodzina szkół

Orzeł biały
Szukaj w serwisie
Imieniny
P wczoraj: Gertrudy Edmunda
Wczoraj: Grzegorza Salomei
Dzisiaj: Romana Klaudyny
Jutro: Elzbiety Seweryna
Po jutro: Anatola Sedzimira