Linki
Gości
Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 
Licznik odwiedzin
299099
DzisiajDzisiaj28
WczorajWczoraj129
W tym tygodniuW tym tygodniu157
W tym miesiącuW tym miesiącu4594
WszystkichWszystkich299099
54.197.215.146

Inscenizacja z okazji kanonizacji patrona szkoły

 

Egzamin Gimnazjalny 2014

 

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na Suwalszczyźnie - zajecia w kl. I SP

Wielkanoc jest najważniejszym, najstarszym  i najbardziej radosnym świętem. Jest to święto ruchome i przypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca; najwcześniej 22 marca, najpóźniej 25 kwietnia. W Polsce Święta Wielkanocne miały kiedyś bardzo bogatą i radosną oprawę łączącą w sobie elementy religijne i kulturę ludową. Obecnie kultywuje się jedynie niewielką część tych zwyczajów, reszta uległa zapomnieniu.

Tradycja i obyczajowość jest częścią naszych korzeni, dlatego aby pokazać dzieciom tradycje, zwyczaje i symbole związane ze Świętami Wielkanocnymi na Suwalszczyźnie zorganizowałyśmy zajęcia edukacyjne dla klasy Ib szkoły podstawowej. Podczas zajęć dzieci zapoznały się ze  zwyczajami, które były przestrzegane dawniej, w okresie wielkiego postu i świąt, uczyły się nazywać potrawy i ozdoby znajdujące się na wielkanocnym stole, przygotowywać koszyczek ze święconką, składać serwetki, nakrywać stół do wielkanocnego śniadania, ozdabiać pisanki techniką tradycyjną (woskiem) i nowoczesną.

Uczniowie pracowali w grupach, którym swoje umiejętności przekazywały babcie uczniów, członkinie zespołu „Rospuda” oraz wychowawczyni  klasy I ”b”. Pani Helena Kibitlewska pięknie opowiedziała o stroju ludowym i  zaprezentowała dzieciom strój ludowy naszego regionu. Zespół ludowy „Rospuda” wykonał gwarą pieśni wielkopostne. Dzieci chętnie uczestniczyły w przekazywaniu dorobku kulturowego naszego regionu.

Zajęciom towarzyszyła wystawa palm, pisanek, kartek świątecznych, książek o tematyce regionalnej i ozdób świątecznych, wykonanych między innymi przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Filipowie. Wystawę zwiedziły klasy I-III szkoły podstawowej.

 

VI Powiatowy Konkurs Recytatorski "Strofy Jana Pawła II"

 

3 kwietnia 2014 r. w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Filipowie odbył się VI  Powiatowy Konkurs Recytatorski  „Strofy Jana Pawła II”, który zorganizowano we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Suwałkach. W konkursie wzięło udział 26 uczestników z gimnazjów w Bakałarzewie, Jeleniewie, Przebrodzie, Raczkach, Starym Folwarku, Wiżajnach i Filipowie.

Występy uczniów oceniła komisja w składzie:

 • Jolanta Kubrak;
 • Maria Kołodziejska;
 • Zofia Perkowska.

Każdy z uczestników wygłosił jeden wybrany przez siebie utwór poetycki Karola Wojtyły.

Wyniki konkursu:

 • I miejsce – Małgorzata Drobiszewska  z gimnazjum w Bakałarzewie i Natalia Jastrzębska z gimnazjum w Bakałarzewie
 • II miejsce -     Diana Jankowska  z gimnazjum w Wiżajnach
 • III miejsce –    Anna Radzewicz z gimnazjum w Filipowie i Krzysztof  Niedziejko z gimnazjum w Przebrodzie
 • Wyróżnienia: Ewelina Podbielska z gimnazjum w Filipowie, Patrycja Cimochowska  z gimnazjum w Bakałarzewie, Dominika Czuper z gimnazjum w Raczkach, Urszula Sidłowska  z gimnazjum w Starym Folwarku

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe z rąk  Dyrektora Zespołu Szkół w Filipowie Ewy Łebkowskiej oraz Pani Anny Micielica ze Starostwa Powiatowego w Suwałkach. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali  upominki i podziękowania za udział w konkursie. Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Suwałkach.

 

Sprawdzian szóstoklasisty 2014

 

Pierwszy Dzień Wiosny 2014

 

Spotkanie z saperami

 

III Powiatowy Konkurs Recytatorski pt,, Poeci Pogranicza- Warmii, Mazur i Suwalszczyzny” im. Wacława Klejmonta- Bakałarzewo 2014r.

Konkurs  odbył  się pod  hasłem: Cudze chwalicie, swego nie znacie, w dniu  26.02.2014r w Bibliotece  Publicznej  w Bakałarzewie. Szkołę  Podstawową z Filipowa reprezentowały:

Daria  Dzienis- kl.VIa   i  Marlena  Rogucka- kl.VIa. Uczennice otrzymały wyróżnienia  i pamiątkowe  nagrody książkowe.

 

 

Gimnazjum w  Filipowie  promowały  Kamila  Siękiewicz-kl.IIb,  Maria  Sobuniewska – kl.IIb i  Ewelina Podbielska-kl.IIb.

W  kategorii klas II gimnazjum  I miejsce  zajęła  Kamila  Siękiewicz,  II miejsce -  Ewelina  Podbielska, natomiast Maria  Sobuniewska  otrzymała wyróżnienie i nagrodę  książkową.  Kamila i  Ewelina pojadą  w marcu reprezentować nasze  Gimnazjum  na kolejnym etapie konkursu w Olecku.

GRATULUJEMY   WSZYSTKIM  UCZESTNICZKOM  KONKURSU!
A  KAMILI  I  EWELINIE  ŻYCZYMY  POWODZENIA W OLECKU.

 

Konkurs „Aktywni dla klimatu” w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Zmieniaj nawyki – nie klimat”

W roku szkolnym 2013/2014 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Filipowie  bierze udział w ogólnopolskim konkursie na temat klimatu i działań podejmowanych na rzecz jego ochrony. Konkurs jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Zmieniaj nawyki – nie klimat”. Organizatorem konkursu jest Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Aby wziąć udział w konkursie stworzyliśmy pięcioosobowy ekozespół „Przyjaciele Środowiska”, którego opiekunem jest  p. Małgorzata Rant.

Konkurs łączy w sobie wiele dziedzin współpracy społecznej, pozwala na rozwijanie więzi w środowisku lokalnym i budzi poczucie współodpowiedzialności za stan otoczenia, a w dobie zmian klimatu pozwala na skuteczne działania sprzyjające ich ograniczaniu.Konkurs składa się z dwóch etapów.

W  pierwszym etapie konkursu wykonaliśmy ekologiczną mapę naszej gminy, na której przedstawiliśmy punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, dzikie składowiska śmieci, zakłady produkcyjne, ścieżki rowerowe, tereny zalesione, parki, punkty, w których wykorzystywana jest energia solarna, wodna i wiatrowa. Wykonaliśmy także  diagnozę klimatyczną naszej gminy- przeprowadziliśmy ankiety ekologiczne w naszym środowisku.

W drugim etapie konkursu zorganizujemy i przeprowadzimy  zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE)  pod hasłem „Elektroodpady zbierasz – klimat wspierasz!”  w dniach 10 lutego – 30 kwietnia 2014r.

Urządzenia elektryczne i elektroniczne powstają w fabryce,
z zastosowaniem nowoczesnych technologii, przy użyciu surowców
i energii. Gotowy produkt trafia na rynek, czyli do konsumentów.
Z zakupionego sprzętu konsumenci korzystają przez pewien czas, dopóki spełnia on ich oczekiwania. Gdy konsument uzna, że urządzenie stało się przestarzałe i przestało już być dla niego atrakcyjne, zamienia je na nowszy model. Gdy sprzęt ulegnie awarii, również często konsument decyduje się na jego wymianę bo naprawa jest nieopłacalna. Wtedy taki sprzęt nazywamy zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym czyli ZSEE.

Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) nie wolno wyrzucać do śmietnika z innymi odpadami, gdyż zawierają one szkodliwe substancje ( m. in. azbest, rtęć, kadm, brom), które po przedostaniu się do gleby, wody lub powietrza zatruwają środowisko i stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Wyrzucając elektroodpady do śmietnika powodujesz:

 • marnotrawstwo surowców,
 • zaśmiecanie i zatruwanie środowiska,
 • niszczenie przyrody,
 • szkodzenie własnemu zdrowiu,
 • łamanie prawa i narażanie się na karę.

Elektroodpady (ZSEE) powinny być selektywnie zbierane, a następnie poddawane bezpiecznemu przetworzeniu i przekazane do recyklingu i odzysku. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny należy oddawać do specjalnych punktów zbierania ZSEE, a także do sklepów, w których dokonuje się zakupu nowego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego.

Zespół Szkół w Filipowie organizuje selektywną zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) w ramach kampanii edukacyjnej „Zmieniamy nawyki nie klimat ”  w dniach 10 lutego  – 30 kwietnia 2014r. Zbieramy m. in.: lodówki, zamrażarki, pralki, zmywarki, piekarniki, klimatyzatory, wentylatory, odkurzacze, żelazka, tostery, miksery, młynki do kawy, suszarki, depilatory, golarki, zegarki, wagi, komputery, drukarki, laptopy, kopiarki, kalkulatory, faksy, aparaty telefoniczne, radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, wideo, DVD, sprzęt Hi-Fi, wzmacniacze, instrumenty muzyczne, świetlówki, żarówki energooszczędne, wiertarki, kosiarki, kolejki elektryczne, gry wideo, gierki kieszonkowe.

Warto rozejrzeć się w domu i sprawdzić  czy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie zalega na strychu czy w piwnicy. Najczęściej już do niczego się nie przyda! Stare i zużyte sprzęty rzadko przydają się w przyszłości – nie powinno się ich przechowywać na strychach lub w piwnicach. Zanieśmy je do punktu odbioru ZSEE.

Miejsce zbiórki: Zespół Szkół w Filipowie ul. Konopnickiej 6 ( za szkołą od strony kotłowni). Dodatkowych informacji udziela: p. Małgorzata Rant  tel. 87 56 96 488

Warto wiedzieć, że gdyby zebrać powstające w ciągu roku elektroodpady i załadować je na jeden pociąg, to opasałby kulę ziemską.

 
Czytam, więc wiem.
Witamy w II edycji kampanii społecznej promującej czytelnictwo

 

Konkurs

Logo szkoły

Okienko zaufania

Kontakt z pedagogiem
szkolnym

Do wakacji 28.06.2014 09:00 -31 Days
Szukaj w serwisie
Imieniny
P wczoraj: Celestyna Lilii
Wczoraj: Aidy Innocentego
Dzisiaj: Olafa Marty
Jutro: Julity Piotra
Po jutro: Ignacego Lubomira
Faza Księżyca
Układ planet
Pogoda na Słońcu
SDAC
Sprawdź IP
JoomlaWatch Agent
JoomlaWatch 1.2.12 - Joomla Monitor and Live Stats by Matej Koval
JoomlaWatch Visitors


90.9%Poland Poland
2.6%United States United States
2.1%Germany Germany
0.6%Kuwait Kuwait
0.5%Brazil Brazil
0.5%China China
0.4%United Kingdom United Kingdom
0.2%Belgium Belgium
0.2%Netherlands Netherlands
0.2%Italy Italy

Dzisiaj: 2
Wczoraj: 18
Bieżący tydzień: 20
Poprzedni tydzień: 116
Bieżący miesiąc: 752
Poprzedni miesiąc: 1555
Ogółem: 3768