Linki
Gości
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
Licznik odwiedzin
375904
DzisiajDzisiaj33
WczorajWczoraj357
W tym tygodniuW tym tygodniu390
W tym miesiącuW tym miesiącu1316
WszystkichWszystkich375904
54.87.160.113

Jasełka klasy I-III

 

Polska Organizacja Wojskowa - historia i teraźniejszość

Uczniowie klas V- II gim. spotkali z członkami Polskiej Organizacji Wojskowej oddział Suwałki. Jest to grupa młodzieży, której działalność nawiązuje do tradycji POW działającej pod egidą Józefa Piłsudskiego. Krótka lekcja historii organizacji:

"Polska Organizacja Wojskowa powstała w Królestwie Polskim we wrześniu 1914 roku. Była tajną organizacją  utworzoną na rozkaz Piłsudskiego. POW była niezależna od jakichkolwiek orientacji politycznych. Deklaracja ideowa POW głosiła, że celem organizacji jest zdobycie niepodległej Polski ... i że działa „w ścisłym kontakcie z Legionami Polskimi” . „Pierwsze grupy Polskiej  Organizacji Wojskowej na Suwalszczyźnie powstały w końcu 1917 roku, a wśród jej organizatorów znaleźli się m.in. nauczyciel Franciszek Chruścielewski i administrator parafii w Bargłowie, ksiądz Roch Modzelewski. Rok później suwalska POW była już ujęta w ścisłe ramy organizacyjne a kierował nią Aleksander Putra.W terenie współpracowali z nim: w powiecie augustowskim- Roman Ostrowski z majątku Pruska, Bronisław Wielgat z Brzozówki, Józef Milewski z Popowa, Ignacy Jagłowski z Netty, w Raczkach- Franciszek Siemion a w Augustowie bracia Warakomscy oraz Bolesław Folejewski. W powiecie suwalskim: Jan Krassowski w Przerośli, Chmielewski w Filipowie, w Suwałkach: Piotr Łankiewicz, Czesław Bernatowicz, Aleksander Butkiewicz, Henryk Schram...” (więcej informacji w: K.Skłodowski "Dzisiaj ziemia wasza jest wolną")

Peowiacy którzy odwiedzili naszą szkołę to uczniowie szkół średnich w Suwałkach. Oddział POW do którego należą jest jednym z wielu na terenie Polski. Komendantem oddziału POW Suwałki jest Albert Oberman, zaś Michał Kempisty (absolwent Szkoły Podstawowej w Filipowie) jest zastępcą i dowódcą oddziału terenowego. Członkowie oddziału biorą udział w akcjach rekonstrukcyjnych, współpracują z Muzeum Okręgowym, biorą udział w organizacji większości uroczystości patriotycznych na terenie Suwałk, odwiedzają szkoły ...etc. (więcej: na stronie http://www.historykon.net/ciekawi-ludzie/71-pow-oddzial-suwalki-2014rok).

Spotkanie z uczniami szkoły w Filipowie miało charakter poglądowy. Peowiacy opowiedzieli o swoich zajęciach oraz zaprezentowali część wyposażenia. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać i obejrzeć tworzącą się historię oraz porozmawiać z jej czynnymi uczestnikami. Spotkania w klasach były bardzo interesujące.

Dziękujemy członkom oddziału za wizytę.

 

Pyszny Biały Wieczór

 

Zaproszenie - punkt informacyjny w naszej szkole

 

 

Uprzejmie informujemy, iż w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego specjaliści Lokalnego  Punktu Informacyjnego w Suwałkach odwiedzą gminę Filipów w celu bezpośredniego dotarcia z informacją o funduszach europejskich do ich mieszkańców.

W najbliższym czasie dyżur specjalisty odbędzie się:

17  grudnia 2014 r. w Szkole Podstawowej w Filipowie ,  ul. M. Konopnickiej 6,

w godz. 10.00 – 14.00

 

Jeżeli:

  • masz pomysł na biznes i nie wiesz, czy masz szansę na jego dofinansowanie,
  • realizujesz projekt i chciałbyś się dowiedzieć, w jaki sposób go rozliczyć,

Przyjdź na dyżur a uzyskasz:

  • bezpłatną i kompleksową informację dot. możliwości dofinansowania Twojego pomysłu z Funduszy Europejskich,
  • wstępną pomoc w przygotowaniu i rozliczaniu projektów, m.in. zasad kontroli projektów, opisywania dokumentów finansowo-księgowych, informację o możliwości realizacji projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego,
  • informację o podstawowych kryteriach uzyskania dofinansowania, procedurach, wymaganych dokumentach, terminach oraz wskażemy instytucje, które odpowiadają za przyjmowanie wniosków.

Zapraszamy serdecznie!

 

 

V edycja kampanii „Białej Wstążki”

Od 25 listopada do 10 grudnia realizowana była w naszej szkole kampania Białej Wstążki pod hasłem: „Tato, synu … Porozmawiajmy o mocy bez przemocy”.

Kampania wpisuje się w międzynarodową inicjatywę „16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć”. Również w Polsce podejmowane są różne inicjatywy upamiętniające kobiety-ofiary przemocy.

Głównym celem kampanii jest uświadomienie mieszkańcom naszej gminy (dzieciom i dorosłym) jak ważny jest męski głos solidarności z ofiarami oraz wyrażenie zdecydowanego sprzeciwu w kwestii przemocy wobec kobiet. Akcja ma także budować społeczną świadomość, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka.

Kampania skupia się na symbolice „Białej Wstążki”, która przypięta przez mężczyznę i chłopaka oznacza deklarację nie tylko wyrzeczenia się stosowania przemocy, ale także reagowania, gdy się jest jej świadkiem.

W różnych krajach świata zaczyna się podkreślać, że do aktywnego przeciwdziałania przemocy należy zaangażować mężczyzn. Żeby stało się to możliwe, trzeba mieć świadomość, że:

1) większość mężczyzn nie używa przemocy w bliskich związkach,

2) nie jest prawdą, że wszyscy mężczyźni są potencjalnie brutalni,

3) przemoc mężczyzn jest spowodowana czynnikami indywidualnymi i społecznymi,

4) dla mężczyzn, którzy doświadczali przemocy, jest ona źródłem poważnej traumy, podobnie jak w przypadku kobiet.

W naszych działaniach skupiliśmy się przede wszystkim na promowaniu pozytywnych postaw chłopaków i mężczyzn. Pokazaliśmy, że warto przełamywać stereotypy i zorganizowaliśmy  „Pyszny Biały Wieczór”. Podczas wyjątkowych warsztatów Tatusiowie, Dziadkowie i Wujkowie z pomocą synów i córek własnoręcznie przygotowali swojej rodzince przysmaki: sałatki, desery, koreczki, szaszłyki, gofry, soki wyciskane ze świeżych owoców i inne pyszne dania. Pan Stanisław przygrywał na akordeonie.

Panie pracujące w szkole, ośrodku zdrowia, Urzędzie Gminy, GOPS-ie, GOK-u, WTZ-cie, sklepie, poczcie otrzymały piękne białe róże.

Zależało nam na rozpowszechnieniu wiedzy o kampanii. Mamy nadzieję, że coraz więcej osób będzie wrażliwych na los ofiar przemocy.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w działania. Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dziękujemy za wsparcie finansowe.

Ambasadorzy  kampanii Białej Wstążki
przy Zespole Szkół w Filipowie

 

Tydzień sportowych sukcesów

W dniu 11 grudnia dziewczęta ze szkoły podstawowej pojechały do Wiżajn wziąć udział w Powiatowym Halowym Turnieju LZS w piłce nożnej dziewcząt szkół podstawowych o puchar Starosty Suwalskiego. Wróciły uśmiechnięte od ucha do ucha, z pucharem i dyplomem za pierwsze miejsce - znów zwycięstwo. Jest to trzecie zwycięstwo w zawodach sportowych wywalczone przez drużynę z naszej szkoły w tym tygodniu.

I miejsce wśród szkół podstawowych wywalczyła drużyna w składzie: Ewelina Bielecka, Gabriela Zaśkiewicz, Martyna Wróblewska, Natalia Bitowska, Barbara Sierocka, Anita Gliniecka, Sandra Smokowska, Urszula Mentel, Gabriela Sikorska, Daria Mentel, Opiekun: Tomasz Ferenc

 

Wcześniej, 2 grudnia 2014r.  dziewczęta z gimnazjum wywalczyły II miejsce w turnieju tej samej rangi w Raczkach.

Brawo ! Brawo ! Brawo !

 

Finał Grupy Północnej województwa podlaskiego w Futsalu

W dniu 9 grudnia w Suwałkach odbył się Finał Grupy Północnej w Futsalu zorganizowany przez Szkolny Związek Sportowy. Miło jest nam donieść, że Mistrzami Grupy Północnej województwa podlaskiego została drużyna piłkarska z Gimnazjum w Filipowie. Tytuł wywalczył zespół w składzie:  Gużewski Bartosz, Przemielewski Mateusz, Wasilewski Paweł, Jurewicz Adrian, Żegaczewski Wojciech, Dyczewski Paweł, Trzasko Piotr, Olender Mariusz, Sienkiewicz Kamil, Trener: Tomasz Ferenc.

Trener pan Tomasz Ferenc powiedział: turniej był ciężki a zwycięstwo historyczne. Wcześniej, nasi zawodnicy przebrnęli przez czterostopniowe eliminacje pokonując drużyny z regionu. W finale okazaliśmy się lepsi od drużyn z gimnazjów miejskich, a to już nie przelewki chłopaki grają w klubach. Przed nami walka w finałach wojewódzkich.

 

Gratulacje.

 

KOMUNIKAT

FINAŁ GRUPY PÓLNÓCNEJ

W FUTSALU CHŁOPCÓW GIMNAZJUM

 

W dniach 3,5 i  9 grudnia 2014 r. w Zespole Szkół nr 6 w Suwałkach odbyły się mecze eliminacyjne i finał grupy północnej w futsalu chłopców Gimnazjum. W grupie I zagrały: PG 3 Suwałki, PG 1 Sokółka i PG Filipów i PG Białobrzegi. W grupie II o wejście do finału walczyły PG 1 Augustów, PG 7 Suwałki, PG Korycin i  PG 1 Sejny. Razem zagrało 82 zawodników, w grupach „każdy z każdym”. Do finału grupy północnej awansowały 4 zespoły:  PG 7 Suwałki, PG 1 Sokółka, PG Korycin i PG Filipów. Zagrali systemem „każdy z każdym” z zaliczeniem meczu z grupy. Najlepsi okazali się piłkarze z Filipowa.

Trzy najlepsze zespoły otrzymały puchary, a wszystkie – dyplomy.

Turniej sędziowali: Dariusz Koncewicz, Daniel Książek i Dariusz Szmajda.

Awans do finału wojewódzkiego uzyskały PG Filipów i PG 7 Suwałki.

Zawody współfinansowane z funduszy Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

P SZS w Suwałkach składa serdeczne podziękowania Dyrekcji i Nauczycielom wychowania fizycznego Zespołu Szkół nr 6 w Suwałkach za udostępnienie sali i pomoc w organizacji turnieju. Szczególne podziękowania dla pana Dariusza Szmajdy, który wspierał nas   swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

 

ELIMINACJE

Tabela  grupa I

Szkoła

PG 3 Suwałki

PG  Białobrzegi

PG 1 Sokółka

PG  Filipów

Punkty

Bramki

Miejsce

PG 3 Suwałki

 

4 - 1

1 - 2

0 - 6

3

5 - 9

III

PG   Białobrzegi

1 - 4

 

2 - 8

2 - 6

0

5 - 18

IV

PG 1 Sokółka

2 - 1

8 - 2

 

0 - 6

6

10 - 9

II

PG  Filipów

6 - 0

6 - 2

6 - 0

 

9

18 - 2

I

Do finału awansowały: PG Filipów i PG 1 Sokółka

Tabela  grupa II

Szkoła

PG 7 Suwałki

PG  Korycin

PG 1 Augustów

PG 1 Sejny

Punkty

Bramki

Miejsce

PG 7 Suwałki

 

5 : 2

2 : 0

1 : 0

9

8 : 2

I

PG

Korycin

2 : 5

 

3 : 2

5 : 3

6

10 : 10

II

PG 1 Augustów

0 : 2

2 : 3

 

0 : 5

0

2 : 10

IV

PG 1 Sejny

0 : 1

3 : 5

5 : 0

 

3

8 : 6

III

Do finału awansowały: PG 7 Suwałki, PG Korycin

Tabela finału

Szkoła

PG 7 Suwałki

PG  Korycin

PG 1 Sokółka

PG  Filipów

Punkty

Bramki

Miejsce

PG 7 Suwałki

 

5 - 2

2 - 1

1 - 4

6

8 -7

II

PG   Korycin

2 - 5

 

2 - 2

1 - 2

1

5 - 9

III

PG 1 Sokółka

1 - 2

2 - 2

 

0 - 6

1

3 - 10

IV

PG  Filipów

4 - 1

2 - 1

6 - 0

 

9

1

I

Klasyfikacja końcowa i punkty do rywalizacji wojewódzkiej:

1

PG 7 Filipów

Tomasz Ferenc

45pkt awans

2

PG 7 Suwałki

Mariusz Cieślukowski

39pkt awans

3

PG Korycin

Andrzej Bajko

34 pkt

4

PG 1 Sokółka

30 pkt

5-6

PG 3 Suwałki

PG 1 Sejny

26 pkt

26 pkt

7-8

PG 1 Augustów

PG Białobrzegi

23,5 pkt

23,5 pkt

 

Kierownik Grupy Północnej

Beata Harasimowicz

 

Konkurs na najładniejszą ozdobę choinkową

 

W dniu 12 listopada 2014 roku został ogłoszony konkurs ,, Najładniejsza ozdoba choinkowa”, w którym wzięło udział 79 uczniów. Komisja w składzie: p. Ewa Świerzbin - pedagog szkolny, p. Bożena Grabowska i p. Katarzyna Butkiewicz – nauczyciele pracujący w świetlicy szkolnej, oceniła prace w dniu 05.grudnia 2014 r. i przyznała następujące nagrody i wyróżnienia.

GIMNAZJUM

I miejsce: Hanna Jurewicz ucz. Kl. I b,

II miejsce: Aleksandra Orchowska ucz. Kl. II b,

III miejsce: Agata Grabala ucz. Kl. I b.

Wyróżnienia: Olga Trzasko kl. I a, Joanna Tomasiak kl. I b, Bartosz Dyczewski kl. I b, Monika Wiszniewska kl. II b.

SZKOŁA PODSTAWOWA KL.IV – VI

I miejsce: Wojciech Czarniecki ucz. Kl. V b

II miejsce: Olga Wróblewska ucz. Kl. V b

III miejsce: Nikola Benczyk ucz. Kl. IV a

Wyróżnienia: Tomasz Fałtynowicz  kl. IV b, Aleks Drobiszewski kl. IV b, Lidia Mentel kl. IV b, Magdalena Pszkowska kl. IV b, Magda Olszewska kl. IV b, Monika Bednarek kl. VI b.

SZKOŁA PODSTAWOWA KL. I-III

I miejsce: Oliwia Sokołowska ucz. Kl. III a

II miejsce: Anna Zadykowicz ucz. Kl. I b

III miejsce: Julia Sierocka ucz. Kl. I a

Wyróżnienie: Wojciech Fałtynowicz kl. I a, Weronika Kopko kl. I a, Franciszek Kozłowski kl. I a, Weronika Wróblewska kl. I b, Maria Omilian kl. II a, Emil Kościuch kl. II a, Oliwia Koncewicz kl. IIa, Aniela Rogala kl. II a, Weronika Jurczyk kl. II a, Sandra Sojka kl. II b, Karolina Rusanowska KL. II b, Mateusz Trzasko kl. III a.

Wszystkim dziękujemy za uczestnictwo w konkursie a nagrodzonym GRATULUJEMY.

 

Festiwal Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych - 2014

W tym roku szkolnym już po raz piąty uczniowie klas II naszego gimnazjum przystąpili do realizacji Uczniowskich Projektów Edukacyjnych. W dniu 5 grudnia osiem grup projektowych wzięło udział w Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych i zaprezentowało efekty swojej trzymiesięcznej pracy nad projektami. To już druga w historii uroczysta prezentacja na scenie w sali widowiskowej GOKIS w Filipowie.

Na widowni zasiedli rodzice uczniów klas II gimnazjum, Wójt Gminy Filipów - Sylwester Koncewicz, Dyrektor Zespołu Szkół w Filipowie - Pani Ewa Łebkowska, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Filipowie, wszyscy uczniowie realizujący projekt i uczniowie klas I gimnazjum, którzy w przyszłym roku będą pracować nad projektami oraz opiekunowie projektów: pani Lucyna Konieczna, pani Katarzyna Panek, pani Iwona Bagińska, pani Anetta Bachurska, pani Aneta Dąbrowska, pani Danuta Brzęk, pan Tadeusz Sobuniewski i pan Adam Kraszewski. Tematy projektów były różnorodne  i dotyczyły wielu dziedzin wiedzy, takich jak:  wolontariatu, życia pszczół, legend polskiej muzyki, bogów olimpijskich, najpiękniejszych miejsc na świecie, problemów młodzieży XXI wieku, nazw filipowskich ulic i pierwszej pomocy.

Dziękuję za zapał i zaangażowanie uczniom klas II oraz opiekunom.

 
Orzeł Biały

Logo szkoły

 

Okienko zaufania

Kontakt z pedagogiem
szkolnym

Do wakacji 26.06.2015 09:00 52 Days
Szukaj w serwisie
Imieniny
P wczoraj: Marii Marioli
Wczoraj: Moniki Floriana
Dzisiaj: Ireny Waldemara
Jutro: Filipa Judyty
Po jutro: Benedykta Gizeli
Faza Księżyca
Układ planet
Pogoda na Słońcu
SDAC
Sprawdź IP
JoomlaWatch Agent
JoomlaWatch 1.2.12 - Joomla Monitor and Live Stats by Matej Koval
JoomlaWatch Visitors


66%Poland Poland
7%Russian Federation Russian Federation
5.7%United States United States
5%Ukraine Ukraine
4.4%Germany Germany
1%Belarus Belarus
1%Israel Israel
0.9%Kazakhstan Kazakhstan
0.7%France France
0.6%Republic Of Moldova Republic Of Moldova

Wczoraj: 59
Bieżący tydzień: 59
Poprzedni tydzień: 302
Bieżący miesiąc: 156
Poprzedni miesiąc: 1680
Ogółem: 6335