Z historii Filipowa
Strefa wiedzy
Linki

Dnia 14 padziernika o godz. 930 w Zespole Szk w Filipowie odby si uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Po przemowie pani dyrektor Ewy ebkowskiej zostay wrczone nagrody pracownikom naszej szkoy. Nastpnie uczniowie wraz z paniami polonistkami przygotowali cz artystyczn. Zagrali krtk scenk pt: ,,Awans zawodowy w krzywym zwierciadle?. Byy wiersze, podzikowania i kwiaty nauczycielom oraz yczenia dalszych sukcesw w yciu zawodowym.

Obchody wita Edukacji Narodowej w naszej szkole >>> Warto w tym miejscu przypomnie, i pierwsze na wiecie ministerstwo owiaty powstae na mocy uchway Sejmu z dnia 14 padziernika 1773 roku. Pena, pierwotna nazwa komisji brzmiaa: "Komisja nad Edukacj Modzi Szlacheckiej Dozr Majca". Inicjatorem jej powstania by ksidz Hugo Kotaj. KEN powstaa po rozwizaniu w w 1773 roku zakonu jezuitw, ktry do tej pory sprawowa piecze nad edukacj w Rzeczypospolitej. W pierwszych latach dziaania komisja opracowaa i wprowadzia trjstopniowy model edukacji. Stopie pierwszy - szkoy parafialne (dla niszych stanw - chopw i mieszczan), stopie drugi - przeznaczone dla rodzin szlacheckich szkoy powiatowe i stopie trzeci, najwyszy, dla najbardziej uzdolnionych - uniwersytety (w tych czasach istniay dwa: w Krakowie i Wilnie).
Do gwnych reform systemu owiaty, obok wprowadzenia trzystopniowego podziau, zaliczy naley: opracowanie nowych systemw nauczania, wprowadzenie podrcznikw w jzyku polskim, wprowadzenie polskiej terminologii naukowej, reform Akademii Wileskiej i Krakowskiej, utworzenie seminariw dla nauczycieli, wprowadzenie w szkoach wychowania fizycznego, utworzenie 'Towarzystwa do Ksig Elementarnych' (instytucja opracowujca podrczniki i programy nauczania), dopuszczenie dziewczt do edukacji na rwnych prawach z chopcami.
rdo: http://pl.wikipedia.org/wiki/Komisja_Edukacji_Narodowej

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Doradztwo zawodowe

 

Rodzina szkół

Cybernauci

Orzeł biały