Z historii Filipowa
Strefa wiedzy
Linki

Witaj, majowa jutrzenko,
wie naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenk,
Ktra w caej Polsce synie.

Ta popularna pie znana jako Mazurek 3 Maja bya przypomnieniem wydarze, ktre rozegray si podczas uchwalania Konstytucji 3 maja.

W 1788 r. dla ratowania Ojczyzny zebra si sejm w Warszawie, ktry z przerwami obradowa przez 4 lata. Poniewa uchway na nim podejmowane byy bardzo doniose, nazwano go Sejmem Wielkim. Najwikszym dzieem Sejmu Wielkiego byo uchwalenie konstytucji ? najwaniejszej ustawy dla kadego pastwa.


Uroczyste uchwalenie i zaprzysienie przez krla Stanisawa Augusta Poniatowskiego konstytucji, nastpio 3 maja 1791 roku. Towarzyszy temu wydarzeniu powszechny entuzjazm nie tylko posw, ale take mieszkacw Warszawy. Konstytucja znosia szkodzce pastwu liberum veto i woln elekcj. Reformy miay wzmocni armi i uratowa Ojczyzn przed wprowadzeniem obcych rzdw. Konstytucja zmienia ustrj pastwa na monarchi dziedziczn.

28 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbyy si uroczyste akademie upamitniajce 226 rocznic tamtych wydarze. Uczniowie wystpowali w nastpujcym porzdku: 2 lekcja - kl.0. I-III SP, 3 lekcja- kl. IV- VI SP, 4 lekcja - kl. I-III gim. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru szkoy i odpiewaniu hymnu narodowego, uczniowie przedstawiali inscenizacje, recytowali okolicznociowe wiersze. W akademi szczeglnie zaangaowali si "Modzi Kustosze"

Po zakoczeniu czci artystycznej, dyrektor szkoy Pani Ewa ebkowska powiedziaa, e szkoa bierze po raz drugi udzia w konkursie " W barwach biao-czerwonych", przypomniaa te by w kadym domu nie zabrako flagi, podczas zbliajcych si wit majowych, abymy nie wstydzili si symboli narodowych, ktre s czci naszej tosamoci i dumy.

Zdjcia wykonaa: Beata Zieliska z klasy IA Gim.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Doradztwo zawodowe

 

Rodzina szkół

Cybernauci

Orzeł biały