Z historii Filipowa
Strefa wiedzy
Linki

"Ochocki kontra Faraon", O przyjaźni Bolesława Prusa (1847-1912) i Juliana Ochorowicza (1850-1917)”

6 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Filipowie, z inicjatywy Biblioteki Publicznej w Suwałkach, odbyło się spotkanie z panem Igorem Strojeckim- pasjonatem genealogii i publicystą, autorem książki „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX w. Azji Środkowej”. Podczas dzisiejszego spotkania usłyszeliśmy ciekawą opowieść o przyjaźni dwóch niezwykłych mężczyzn- pisarza Bolesława Prusa (Aleksandra Głowackiego) i charyzmatycznego wynalazcy – Juliana Ochorowicza, którego postać – jako Juliana Ochockiego odnajdujemy w „Lalce”. To właśnie wykłady na temat starożytnego Egiptu, wygłaszane przez Juliana Ochorowicza zainspirowały Bolesława Prusa do stworzenia „Faraona”.

Pan Igor Strojecki zaprezentował mało znane fakty z biografii sławnego pisarza oraz zapoznał słuchaczy z nieznaną korespondencją obu przyjaciół. Słuchacze – uczniowie klas VII- dość żywiołowo zareagowali na opowieść o sposobach zdobywania wiedzy i umiejętności przez Aleksandra Głowackiego. Dziś bardzo trudno wyobrazić sobie wykłady dla setek osób w salach bez mikrofonów, czy jazdę na welocypedzie a nawet opanowanie trudnej sztuki kaligrafii. Wynalazca i badacz- Julian Ochorowicz jest współcześnie postacią prawie nie znaną. Pan Igor Strojecki opowiedział o wynalezieniu przez Ochorowicza głośników , mikrofonu a także- równolegle z wynalazkiem Grahama Bella - telefonu, który był tańszy w eksploatacji i nawet częściej instalowany, niż telefon szkockiego naukowca.

Julian Ochorowicz leczył choroby psychiczne hipnozą, był twórcą mediumizmu, za pomocą hipnozy sprawił lewitację Euzebii Palladino – włoskiej medium.
Opowieść Igora Strojeckiego wprowadziła nas w świat literatury i nauki. Za pomocą autentycznych źródeł historycznych- listów, zdjęć i obrazów przybliżyła ciekawy fragment polskiej historii.


Bardzo dziękujemy prelegentowi- panu Strojeckiemu za wizytę oraz pracownikom Biblioteki Publicznej za zorganizowanie spotkania.

 
Doradztwo zawodowe

 

Rodzina szkół

Orzeł biały